h1

Kråka attackerar vråk

22 februari 2018

Ja det låter lite konstigt kanske. Idag, en härlig vinterdag, lite lite snö kvar, -5 grader, vindstilla och sol. Som gjort för en skön promenad ner till havet. Slutet på februari. Lärkan brukar komma tidigt hit ut på udden, inte långt efter kommer ofta Tofsviporna. Men ännu inga lärkor.

Men börjar fundera om jag ser fel. Framför mig i buskarna är det en flock starar! Är det inte lite väl tidigt. Ser jag fel? Men de låter som starar, flyger som starar. Beter sig som starar. Så det är nog rätt! Stackars dem. Alldeles för tidigt komma hit.

Strax efter hör jag ovanför mig nåt på gång. En kråka attackerar en troligen ormvråk. Ormvråken snirklar sig hit och dit för att komma undan. Men kråkan är efter, till sist får den nog nästan tag i ormvråkens stjärtfjädrar. Men till slut får ormvråken nog och ger sig lite snabbare av. Kråkan lägger av.

En rätt härlig och skön promenad i solen med lite små roliga händelser. Får fortsätta lyssna efter första lärkan.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: