h1

Vinterbadande, plask i havet 1 januari 2021

05 januari 2021

Började nya året med ett dopp i havet, ska man vinterbada så ska man. Fast nu börjar de bli kallt, främst känns det på smalbenen (brist på fett där). Men belöning hemma med god frukost vid sprakande brasa som värmer är inte fel. Sen besök hos ett av mina barnbarn, fika ute vid lekplatsen satt inte fel. Tog en härlig promenad längs strandängarna med hundarna också. Det var rätt skönt ute faktiskt. Restmat till kvälls.

Den andra januari fick jag besök av en väninna som har köpt två valpar av mig. Hon hade med sig en av dem, en kille. Oj vad de lekte och sprang runt i trädgården. Gjorde ett besök till yngsta barnbarnet 3 veckor gammal.

Den tredje januari inbjud till härlig promenad också. Molnen var vackra och en front sträckte sig ut mot havet, en sidan moln och andra sidan sol. Efter promenaden tog jag bilen 900meter till havet och doppade mig. Simmade en liten liten bit. Det var kallt. Men jag gjorde det, badade. Hade jag aldrig trott jag skulle klara. Hade någon sagt det för ett år sen, eller i somras hade jag sagt: ni är inte kloka. Det måste vara +20 gr.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: