
Nu är det kvitter överallt – jag twittrar
16 mars 201005.30 telefonen väcker mig – usch efter tjejträffen i går hade jag gärna stannat i sängen.
06.00 hämta in tidningen, sätta på kupevärmaren till bilen, släppa James i trädgården, äta frukost.
06.20 fixa håret, make-up och tandborstning. Ta in James
06.45 konstigt tiden går alldeles för fort, dags rusa ut till bilen och skrapa rutor
06.55 På var sida om vägen går det grågäss på åkern och betar. Par om par går de. Några sover fortfarande. En ormvråk sveper rätt framför bilen. OPS, kunde gått illa för den.
07.00 Nästan framme vid jobbet.
07.05 På plats, startat datorn, satt på radion, hällt upp kaffe. Dagen har börjat.
13.05 Tittar ut, solen skiner det blåser lite i träden, himlen är klarblå. Ett flygplan skapar en spikrak vit linje efter sig, på väg till att landa på Landvette – kanske.
13.20 På väg hem, hem till James. Fåglarna kvittrar i skogen intill jobbet. Snön smälter mer och mer. Solen värmer så skönt.
13.25 Tankar bilen, köper läskigt äckliga wienerbröd, vännnnan och hennes dotter kommer på besök. Köper mjölk
13.35 Hemma, tar in posten. Äter lite, kollar mailen. Går en runda med James
14.10 Hänger tvätten. Mailar en eventuell kund, kollar hans resplan och flygtider.
16.30 Väninnan och dottern kommer. Te, Fanta och Wienerbröd. Tänk att det kan vara så gott ibland
17.45 kollar mailen igen, mailar en annan kund om deras resa.
18.38 Det har mörknat mycket. James snarkar. Jag funderar, gå ut med honom nu eller senare? Senare! Nu äter vi nåt. Kanske kollar packningslistan
Kommentera