
Vietnam – gruppresa!
27 juni 2012Intresset är stort för TravelBase gruppresa till Vietnam i höst. Det blir besök på Vietnam Paper Cooperation / Bai Bang Paper ett par dagar, med övernattning i Viet Tri. Vi har lyckats boka rum på ett nybyggt hotell, Viet Tri Garden Hotel****, det upplevs verkligen lyxigt. Hotellet i Bai Bang är ”blockat” för regeringstjänstemän. Gamla Svenska Campen i Bai Bang kunde inte ge oss de rum vi behövde. Så det blir transport mellan Viet Tri och Bai Bang. Förmodligen kommer vi dock att fira jubileumskvällen i fd baren på Svenska Campen OM vi inte kan vara i Bai Bang Paper hotell. Då hoppas jag vi kan träffa många gamla kollegor från Vietnam.
Vi kommer att åka ut i Ha Long med en 4* djonk och övernatta i en stilla vik. Äta god mat och umgås. Möjlighet till att paddla kajak, deltaga i en liten matlagningskurs mm. Därefter blir det några dagar i Hanoi, fri för egna strövtåg och om man vill möjlighet till en guidad city tur. I Hanoi bor vi på Boss Hotell*** ett rätt nytt hotell i Gamla Stan.
Resan startar den 25 november när du landar i Hanoi och avslutas den 5 december då du flyger ut från Hanoi. Titta in på TravelBase hemsida för mer information.
Kommentera