h1

Cyklister o ringklockor

13 november 2020

Något som retar mig är att cyklister inte vet hur man använder sin ringklocka. Jag tror att de flesta, i alla fall nyare, cyklar har ringklocka. Den är till för att använda.

Jag går väldigt ofta ut och går på en gång- och cykelväg med våra hundar, ibland går jag med en, ibland alla tre. Jag har även varit ute och gått mycket på med mina barnbarn. Vad som stör mig är då alla dessa cyklister som ljudlöst kommer upp i sidan på mig. Det har vid ett flertal tillfällen att jag nästan blivit på cyklad. Man går ju inte spikrakt, har man småbarn med sig kan det bli lite snedsteg åt sidorna, har man hund så är det inte ovanligt hundar ser nåt till höger och givetvis går åt det hållet. Kommer det då en cyklist som inte hörs, ja de kan cykla på ett barn eller hund, de kan cykla in i hundkopplet. Ingen rolig situation.

Allt det kan undvikas om de ”plingar” på ringklockan eller om de inte ha någon så Tjoa ropa Hallo, eller vad som helst.

Cyklister gör er hörda så undviker man olyckor. Senast idag hade jag ett par cyklister som ljudlöst fanns vid sidan. Men jag hade t o m två män som tjoade glatt. Det är otroligt ovanligt! Skulle tro att max 10 % gör sig hörda. Sämst är de som kommer på sina snabba träningscyklar och bara visslar förbi. O de är många!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: