
Lördag 6 december 2008
06 december 2008I morse gick mannen upp gjorde frukost till sig och sin kompis, de skall ut o shoppa sedan. James var lite rastlös i dag. Så jag snabbduscha o gick ut i regnet med honom. Han kissa överallt, men att baja var värre. Hem igen för att få lite mat i oss. Dagliga stöket, dvs städa, plocka undan osv. Sedan tar jag en promenad till, runt dammen, räknade änderna det är 32 stycken i Svarata Havet. Måste komma ihåg ta med mat till dem.
Sedan hem igen, tar hand om tvätten. Tänk att man alltid har att göra. Vad beror det på? Jag vill inte alltid ha att göra. Jag vill kunna sätta mig ner vid datorn, läsa en bok osv UTAN få dåligt samvete, vilket är det jag får om jag inte jobbar häcken av mig. Det är så otroligt dumt att det inte är klokt. Efter tvätt och vattningav blommor var det dags för den tredje lite lagom promenad med James.
Nu känns det kallt sitta o skriva får nog höja värmen lite och tända lite ljus, har silat och hällt upp glögg på flaskor. Tycker inte om den köpta glöggen, den smakar saft oavsett såld på ICA eller Systembolaget. Så varm glögg skall jag ha i kväll.
Lämna en kommentar