
Redan december
30 januari 2019Vart tar tiden vägen. Sista inlägget är för över sex månader sen. Vad har jag sysslat med? Tja ett vet jag, jag har aldrig varit sysslolös, utan dagarna har varit fulla av allt från vardagsstök, hundar, valpar, barnbarn, trädgård mm.
Nu precis är det 1:a Advent, det regnar och är grått. Men fortfarande är temperaturen ca + 6 grader. Det var några dagar för en dryg vecka sedan när temperaturen var ner på – 10 grader. Det var kallt!
Annars kan man sammanställa detta halvåret som soligt, extremt varmt och varmt ända in i december. Sommaren bestod av sköna, nästan för varma dagar med underbara morgon- och kvällsdopp i havet. Sköna dagar i trädgården. Lek med valpar, bad och lek med barnbarnen.
Det har hänt så mycket så svårt sammanställa allt. Vi fick valpar 12 april, 5 stycken ljuvliga valpar. Stella somna med mig i bäddsoffan, väckte mig och då hade hon en valppåse på väg ut, föddes på min mage. Det var otroligt, en valp lik sin far upp i dagen. Med valpar så är dagarna fulla, Tråkigt var att Stella blev dålig efter valpningen och på 4 veckor var vi 6 gånger på djursjukhuset med henne och valparna. Detta gjorde att jag inte fick mycket sömn och mycket oro. Rasade nästan 4 kilo direkt.
Men allt gick bra, vi hade besök av valpköparna och strax innan Midsommar levererade vi dessa ljuvliga krabater. En av dem, lilla tiken, döpt till Lisa, behöll vi.
Varberg är en underbar sommarstad, man behöver inte ta semester, resa långt för att få fina bad och besök på små restauranger mm.
Hösten kom och det är ofta en hel del hundutställningar den tiden. Besökte bl a Eslöv, Hässleholm, Växjö och Flyinge tillsammans med en av mina fina valpköpare som har Vera från en tidigare kull, samt Vincent från kullen i våras. Vincent utmärker sig, får väldigt fin kritik, vilket även Lisa får. Men hon har tyvärr ett litet underbett som jag hoppas försvinner. Tre av valparna från våras, Lisa, Vincent och Leon / ställde ut i Uppfödargruppen, där vi fick HP, 2:dra plac med mycket fin kritik
Annars, vad har vi gjort+ Tänk så fort man glömmer! Var en vecka på Zakynthos med min dotter och barnbarnen. Den stora orkanen drog förbi inte långt från oss. Gick inte att bada i havet. Men det var en skön resa vi gjorde. Sen har vi varit på vin- respektive glöggprovning, haft besök av min bror och svägerska. Firat min svärmors 91 födelsedag. En strong kvinna som fortfarande sköter sig själv.
Vi har lagt ner vårt reseföretag, TravelBase. Jag tyckte det var dags att gå i pension.
Nu är det december och i skall ta en utflykt/tur till släkten i Stockholm, gå på barnbarnets dansuppvisning på Teatern, fira Lucia och sen är det jul o nyår. Ett nytt år står för dörren, vi börjar med My Dog hundutställning i Göteborg. Sen hoppas och önskar jag som de flesta att 2019 blir ett fantastiskt fint år.
Publicerat i Barn o barnbarn, Cavalier King Charles Spaniel, Djur och natur, Familj, Flum flum, Grekland, hundar, Hundutställning, Jul o Nyår, Kennel Pick Me Up, Livskvalité, Mary Queen of Scots, My Dog, parning, Resa, Sommar, Stella, Toftas Mary Queen of Scots´, Valpar |
Kommentera