
Corona – hur gör du?
16 december 2020Det har kommit ny information IGEN om hur vi skall göra nu i Corona tider. Antalet sjuka och avlidna stiger. Vi skall hålla oss hemma från Köpcentrum, inte gå på Gym, jobba hemifrån, studera hemifrån, inte träffa mer än max 8 personer, undvika trängsel, helst inte åka kommunalt, munskydd eller inte? osv osv.
För mig är detta inget problem. Det fungerar bra. Jag har inte handlat i våra stora butiker sedan i februari. jag jobbar inte, är ju pensionär. Maken jobbar, han studerar även hemifrån. Barnbarnen (de två jag träffar) tvättar sig, kramas inte varken med oss eller med kompisar. Utelivet ligger lite på is.
Man börjar bli trött på allt information om vad man inte skall göra, att folk inte följer instruktioner och lyssnar på information. Nu kommer min reaktion! Jag förstår inte, på TV kan man se när de gör inspelningar från gator och torg, där är mycket folk, de trängs, de går ut och äter, handlar, utan munskydd. Ungdomarna kommer gärna i flock. VARFÖR? Varför följs inte dessa uppmaningar? Varför inte ta på ett munskydd? Även om de inte sagt vi måste ha munskydd, kan man väl ta på sig ett på eget initiativ!
Det är ju så självklart att man gör det som de uppmanar oss till. Vi vill väl inte bli sjuka, vill inte dö, vi vill väl inte smitta våra föräldrar, släkt och vänner, inte vill man smitta någon. Helt krasst, det skulle inte behövts så mycket regler och uppmaningar OM folk tänkte efter själva. Det är solklart man aktar sig för att bli smittad, lika självklart man inte utsätter någon för smitta.
Det är jobbigt för oss alla, men när situationen är som den är, då ställer man upp och gör det man behöver för att rädda sig själv och andra.
Kommentera